ISPA (ang. Instrument for Structural Policies for Pre-Accession) była przedakcesyjnym programem pomocy Uniii Europejskiej dla 10 państw kandydujących (przed 1 maja 2004). Podstawowym celem programu ISPA było wsparcie tych krajów w zakresie gospodarczej i społecznej spójności poprzez współfinansowanie dużych projektów inwestycyjnych w sektorze środowiska i transportu.
Budżet ISPA wynosił 1,04 mln euro rocznie w okresie od roku 2000 do 2006, z czego Polsce przysługiwało od 30 do 37% tej kwoty, czyli średnio ok. 348 mln euro rocznie. Z chwilą przystąpienia Polski do UE pomoc w zakresie spójności ekonomicznej i gospodarczej dla naszego kraju jest realizowana, w ramach działającego na zbliżonych zasadach Funduszu Spójności.
Fundusz Spójności, zwany inaczej Funduszem Kohezji, to instrument polityki spójności gospodarczej i społecznej Unii Europejskiej powołany w 1994 roku na podstawie Rozporządzenia Rady nr 1164/94. Fundusz ten pomaga państwom członkowskim w zmniejszeniu różnic gospodarczych i społecznych oraz w stabilizacji ich gospodarek oraz służy współfinansowaniu dużych projektów infrastrukturalnych w sektorze środowiska i transportu.
|